O Mikrochoru

Mikrochor je smíšený pěvecký sbor s dlouholetou tradicí a zkušeností s interpretací velkých děl světové klasiky i méně známých současných autorů. Na svých projektech spolupracuje s mladými českými profesionálními muzikanty a skladateli (mimo jiné Varhanem Bauerem, Petrem Wajsarem, či Zdenou Košnarovou).

Mikrochor na sebe v poslední době upozornil premiérovým uvedením zhudebněné básnické skladby Karla Šiktance Tanec smrti aneb Ještě Pámbu neumřel z pera mladého skladatele Michala Vejskala, unikátním provedením Slavnostní liturgie z pera ukrajinské autorky Lesji Dyčko, jedinečným koncertem z díla Igora Fjodoroviče Stravinského k 129. výročí jeho narození, novým nastudováním monumentální Celebration Jazz Mass z pera světově uznávaného českého jazzmana Karla Růžičky, či každoročním uváděním tradičního dušičkového Requiem Wolfganga Amadea Mozarta, velikonočního Stabat Mater Antonína Dvořáka nebo Vánoční mší Jakuba Jana Ryby. Mikrochor nepůsobí jen v oblasti klasické a duchovní hudby, ale zpívá i populárnější kusy: v minulosti spolupracoval se skupinou Už jsme doma a spoluúčinkoval na koncertu „20 letů“ k dvacetiletému výročí skupiny, s jazz-rockovým projektem Godspell vystoupil na zahájení festivalu Boskovice 2004, či s vokálním sextetem Skety spoluúčinkoval při udílení cen Český lev 2016. Mikrochor uvedl i několik premiér nových děl významných českých autorů, např. Jiří Sedláček: Pange lingua, Petr Wajsar: Reggaeovka, Swingovka, či Petr Wajsar/Ester Kočičková: Mandelbrotovy kostičky.

Mikrochor již více než deset let umělecky vede Lukáš Prchal. Sbor v současnosti v plné síle čítá asi dvacet pět zpěváků. Mikrochor dlouhodobě spolupracuje s dalšími umělci, ale velká vokálně-instrumentální díla provádí i samostatně (např. G. F. Händel: Messiah, A. Dvořák: Mše D dur „Lužanská“ nebo J. S. Bach: Magnificat D-Dur a 1. kantáta z Vánočního oratoria). Sbor účinkuje také na kulturních akcích neziskového a charitativního charakteru. Mikrochor je členem Unie českých pěveckých sborů.

Z médií

Tanec smrti - reportáž, Události v kultuře 21.10.2018
Tanec smrti - Rozhovor s Michalem Vejskalem a Lukášem Prchalem, ArtCafé, ČRo Vltava

Z historie sboru

Mikrochor je sborem s bohatou historií. Byl založen v roce 1954 legendárním sbormistrem Čestmírem Staškem. V době úpadku zájmu mládeže o sborový zpěv a interpretaci hodnotné umělecké hudby byl ojedinělým tělesem tohoto žánru. Řadu let byl součástí Pražského dětského sboru jako jeho oddělení pro mládež, tedy sbor odchovanců dětských sborů Československého rozhlasu a Pražského dětského sboru. První vystoupení, ještě pod názvem Pražský smíšený sbor mládeže, uskutečnil 28. března 1954 ve velkém sále Městské knihovny v Praze a první samostatný koncert již pod názvem Mikrochor se konal 4. května 1954 v Zrcadlové síni Klementina. Mikrochor uskutečnil řadu vystoupení a koncertů doma i v zahraničí, natáčení v rozhlase i na CD. Prošla jím také řada dnešních špičkových interpretů – mj. sólisté Národního divadla Pavla Aunická, Vladimír Doležal a Martin Šrejma, houslista a dirigent Petr Škvor, klavíristka Laura Vlková a další. Sbor od svého založení vedl sbormistr Čestmír Stašek. V roce 2002 se druhým sbormistrem stal jeden z tehdejších členů sboru, Lukáš Prchal, který od roku 2003 nastoupil jako nový sbormistr Mikrochoru.

Diskografie a radiové nahrávky od roku 1998

  • Už jsme doma 20 letů live, Indies Records, CD, 2005
  • Zdena Košnarová: Na žhavém kameni, ČRo, 2006

Mikrochor přijímá nové zpěváky!!

Jsme parta lidí, kteří spolu nejen zpívají, ale tráví také volný čas – po zkouškách a koncertech, při soustředěních, nebo i v zimě na horách. Právě takové členy vítáme i ve svých řadách! Jsme sice amatéři, kteří docházejí na zkoušky každé úterý v sedm po své „civilní“ práci, zato jsme schopní secvičit za několik zkoušek i náročný repertoár. Ke členství je proto třeba kromě schopnosti číst noty především ochota pracovat na sobě.

Hledáme zpěváky všech skupin, zejména ale do sopránu, tenoru a basu. Napište nám mail na luprchal@gmail.com anebo se rovnou přijďte podívat na zkoušku! Zkoušíme každé úterý od 19 hodin na Haštalském náměstí č. 6 na Praze 1.