O Mikrochoru

Mikrochor, založený Čestmírem Staškem v roce 1954, je jedním z nejstarších stále aktivních sborů v České republice. Původním účelem Mikrochoru bylo umožnit členům Pražského dětského sboru pokračovat ve sborovém zpívání i po dovršení 18ti let. Neustálý příliv mladých zpěváků umožnil sboru zachovat si mladistvého ducha po celé dekády. V roce 2002 se Čestmír Stašek rozhodl předat svou sbormistrovskou taktovku jednomu z odchovanců svého dětského sboru. Lukáš Prchal, který právě dovršil 21 let a započal svá dirigentská studia na pražské Konzervatoři Jaroslava Ježka, sbor s radostí převzal.

Nová éra Mikrochoru začala rozmanitým programem, zahrnujícím díla většího rozsahu, spolupráci s orchestrem či rockovou kapelou a často také uvádění zcela nových hudebních kusů. V současné době se Mikrochor soustředí především na soudobou a cappella sborovou tvorbu. Někdy je na playlistu s radostí přivítán starý dobrý Händel nebo Dvořák, ale většinou se jedná o výjimečné soudobé sborové skladatele jako například Lesja Dičko (Ukrajina), Bernat Vivancos (Španělsko), Vytautas Miškinis (Litva), Eriks Ešenvalds (Litva) nebo Eric Bosio (Itálie), nelze však nezmínit ani americké autory, mimo jiné Erika Whitacra či Mortena Lauridsena. Skladby starších skladatelů z počátku 20. století jsou v repertoáru Mikrochoru také velmi oblíbené, například Frank Martin (Švýcarsko), Bohuslav Martinů, Leoš Janáček, Francis Poulenc (Francie), Zoltán Kodály (Maďarsko) a další.

Mikrochor uskutečnil i projekty většího rozsahu či vyžadující speciální aranžmá. V roce 2011 pro Mikrochor zkomponoval Petr Wajsar (*1978), dnes velmi uznávaný a vyhledávaný český skladatel, kompozici pro vypravěče, sbor a orchestr „Průzračný svět“, která byla uvedena ve světové premiéře v rámci „Projektu Stravinskij“.

V roce 2017 Mikrochor uvedl v české premiéře „Vánoční příběh“ od německého skladatele Huga Distlera (1908-1942). Toto překrásné a v podstatě neznámé a cappella oratorium bylo doprovázeno projekcí originálních ilustrací Barbory Králové, sopranistky Mikrochoru.

V roce 2018 Mikrochor představil další světovou premiéru, zhudebnění básnické sbírky renomovaného básníka Karla Šiktance (*1928) Tanec smrti aneb Ještě Pámbu neumřel, zaranžovaného pro dva vypravěče, housle a sbor. Hudbu složil Michal Vejskal (*1987).

V nedávné době Mikrochor slavil velký úspěch se svým pop-rockovým projektem „Rhythmic Choir“ z roku 2019. Každý člen sboru zpíval na svůj mikrofon a celý sbor doprovázel beatboxer a vokální basista. Na koncertě zaznělo v a cappella provedení mnoho populárních písní z repertoáru hvězd jako jsou například Michael Jackson, Jamiroquai, The Queen, The Beatles a Tori Amos, nebo také několik známých písní z muzikálu „Moulin Rouge“.

Mikrochor má asi 25 členů, z nichž většina je ve věku 30+.

Z médií

Tanec smrti - reportáž, Události v kultuře 21.10.2018
Tanec smrti - Rozhovor s Michalem Vejskalem a Lukášem Prchalem, ArtCafé, ČRo Vltava

Z historie sboru

Mikrochor je sborem s bohatou historií. Byl založen v roce 1954 legendárním sbormistrem Čestmírem Staškem. V době úpadku zájmu mládeže o sborový zpěv a interpretaci hodnotné umělecké hudby byl ojedinělým tělesem tohoto žánru. Řadu let byl součástí Pražského dětského sboru jako jeho oddělení pro mládež, tedy sbor odchovanců dětských sborů Československého rozhlasu a Pražského dětského sboru. První vystoupení, ještě pod názvem Pražský smíšený sbor mládeže, uskutečnil 28. března 1954 ve velkém sále Městské knihovny v Praze a první samostatný koncert již pod názvem Mikrochor se konal 4. května 1954 v Zrcadlové síni Klementina. Mikrochor uskutečnil řadu vystoupení a koncertů doma i v zahraničí, natáčení v rozhlase i na CD. Prošla jím také řada dnešních špičkových interpretů – mj. sólisté Národního divadla Pavla Aunická, Vladimír Doležal a Martin Šrejma, houslista a dirigent Petr Škvor, klavíristka Laura Vlková a další. Sbor od svého založení vedl sbormistr Čestmír Stašek. V roce 2002 se druhým sbormistrem stal jeden z tehdejších členů sboru, Lukáš Prchal, který od roku 2003 nastoupil jako nový sbormistr Mikrochoru.

Diskografie a radiové nahrávky od roku 1998

  • Už jsme doma 20 letů live, Indies Records, CD, 2005
  • Zdena Košnarová: Na žhavém kameni, ČRo, 2006

Mikrochor přijímá nové zpěváky!!

Jsme parta lidí, kteří spolu nejen zpívají, ale tráví také volný čas – po zkouškách a koncertech, při soustředěních, nebo i v zimě na horách. Právě takové členy vítáme i ve svých řadách! Jsme sice amatéři, kteří docházejí na zkoušky každé úterý v sedm po své „civilní“ práci, zato jsme schopní secvičit za několik zkoušek i náročný repertoár. Ke členství je proto třeba kromě schopnosti číst noty především ochota pracovat na sobě.

Hledáme zpěváky všech skupin, zejména ale do sopránu, tenoru a basu. Napište nám mail na luprchal@gmail.com anebo se rovnou přijďte podívat na zkoušku! Zkoušíme každé úterý od 19 hodin na Haštalském náměstí č. 6 na Praze 1.